Blogi

Blogi

Mida teeb meiega müra?

Neljapäev, 04.03.2021

Töötervise valdkond on aastatega muutunud aina olulisemaks ning sellele pööravad rohkem tähelepanu nii tööandjad kui ka töötajad ise. Üks oluline faktor, millele peaks kindlasti tähelepanu pöörama, kuna see mõjutab igapäevaselt meie tööd ning tervist, on töökeskkonnas esinev müra. Selle juures mängib olulist rolli ruumi akustika.

Põhjus, miks müra tihtipeale tähelepanuta jääb, on lihtne. Sageli on tegu staatiliste helidega, millega oleme juba nii ära harjunud, et ei peagi seda enam häirivaks. Pidevas taustamüras viibimine aga segab keskendumist ning töö tegemine nõuab tegelikult suuremat pingutust. Lisaks väsitakse kiiremini, tehakse kergemini vigu ja ühtlasi on keerulisem omavahel vestelda. Pikaaegne müras töötamine võib põhjustada stressi, kõrget vererõhku, väsimust ja rikkuda kuulmist.

Seetõttu on oluline tähelepanu pöörata ruumis olevale akustikale, et vähendada müra tekkimise võimalusi ja luua võimalikult mõnus töökeskkond. Siin on mõned lahendused, kuidas nii kontoris kui ka kodus kasutada erinevaid akustilisi lahendusi, et saaks segamatult tööd teha.

Müratõkked

Üks klassikalisemaid lahendusi on müratõkked. Nende ülesseadmisel on oluline, et tõkked oleks piisavalt kõrged, et töötajate vahele jääks piisavalt ruumi ega nähtaks üksteist. Paneelid neelavad soovimatu müra ja sobivad üldjuhul igasse interjööri.

Mida teeb meiega müra?

Müra neelavad materjalid ja paneelid

Üks võimalusi akustika parandamiseks on katta laed ja vajaduse korral ka seinad heli absorbeerivate materjalidega. Kui kogu seina- ja põrandapinna katmine tundub aga liiga suur ettevõtmine, on ka minimalistlikumaid variante. Näiteks on erinevad paneelide seeriad, mis on valmistatud hea helineelduvusega materjalidest ja on seega head ruumi akustika muutjad.

Mida teeb meiega müra?

Eraldiseisev helineeldur

Kui seina või lakke pole võimalik midagi kinnitada, siis tulevad lisaks müratõketele appi ka eraldiseisvad helineeldurid. Neid on võimalik vastavalt akustilistele vajadustele asetada ruumi erinevatesse osadesse ja vajaduse korral saab neid hõlpsalt ringi tõsta.

Mida teeb meiega müra?

Soft-box-tüüpi lahendus

Just see lahendus on kasutusel juba paljudes raamatukogudes. Ümarad seinad tooli või diivani külgedel tekitavad eraldatuse tunde ning ühtlasi blokeerivad ebavajalikke helisid, luues akustiliselt ühtsema keskkonna.

Mida teeb meiega müra?

Samasse kategooriasse kuuluvad ka erinevad seintele installeeritavad Booth-tüüpi lahendused, mis loovad mugava ning vaikse tsooni näiteks privaatseteks telefonikõnedeks. See lahendus on täiuslik rahvarohketes ja avatud planeeringuga kontorites.

Mida teeb meiega müra?

Heli summutavad boksid

Üks variante on ruumi paigaldada eraldiseisev boks, mis ongi valmistatud akustilist heaolu silmas pidades. Sellised boksid annavad võimaluse töötada rahulikus ja häirimatus keskkonnas ning aitavad nii kergemini keskenduda.

Mida teeb meiega müra?

 

→ Loe ka meie eelmist blogipostitust: Kodukontori trendid 2021. aastal/a>

Otsid toodet?

Otsid toodet?

Kiire viis otsida infot toote kohta, mille nime või tootekoodi sa tead.