Blogi

Blogi

Mida pidada silmas lastemööblit valides?

Neljapäev, 08.07.2021  •  Märksõnad: lastemööbel,

Koduse interjööri planeerimisel on sageli üks murekoht lastetuba, sest pere pisematele mööblit valides tuleb arvestada oluliselt rohkemate asjaoludega, kui ehk esialgu tundub. Tähelepanu tuleb pöörata mitmele olulisele aspektile, et lastetuba oleks hea ja turvaline.

Materjal

Üks olulisemaid mööbli omadusi, millele tuleks enne ostmist tähelepanu pöörata, on eseme materjal. Soetatav mööbliese võiks ideaalis kesta võimalikult kaua ning vastu pidada erinevatele katsumustele, mis kasvavate lastega kaasas käib.  Seega peaks tähelepanu pöörama, mis materjali on mööbli puhul kasutatud ning kui vastupidav see on. Tasub veenduda, et materjal ei sisalda mürkaineid, uurida, kuidas peab materjal vastu vedelikukahjustustele ning kas mööbel on kriimustuskindel. Võimaluse korral võiks lastetoas kindlasti eelistada looduslikke materjale.

Mida pidada silmas lastemööblit valides?

Mõõdud

Lapsed kasvavad kiiresti, mistõttu tuleb ikka ja jälle soetada uusi riideid, jalanõusid ning sageli ka mööblit vahetada. Need ajad, mil igas kasvuetapis pidi lastetoamööblile uuenduskuuri tegema, on aga möödas. Palju on  mööbliesemeid, mis on lapse pikkusele vastavaks reguleeritavad. Kõige olulisem on see omadus tooli, töölaua ning voodi puhul.

Mööbli õige suurus ei ole vajalik vaid lapse heaks füsioloogiliseks arenguks, vaid see toetab ka vaimset tervist ning keskendumisvõimet. Mida vähem peab laps tegelema füüsiliste tingimuste muutmise ja parandamisega, seda paremini saab ta tegevustele keskenduda, mis omakorda aitab kaasa lapse heaolule ja õppeedukusele.

Mida pidada silmas lastemööblit valides?

Ergonoomilisus

Lisaks üldistele mõõtudele on oluline tähelepanu pöörata mööblieseme  ergonoomilisusele. Kasvavale lapsele on õige kehaasend eriti oluline, et vältida võimalikke komplikatsioone. Eelkõige tuleks jälgida laua ja tooli erinevaid funktsioone ning võimalusi. Näiteks kas lapse töölaua kõrgus ning kaldepind on muudetavad, samuti kas tooli kõrgus ning istumisaluse nurk on reguleeritavad. Reguleeritava kaldenurgaga lauaplaat toetab tervislikku ja pingeid leevendavat kehahoiakut ja see aitab ennetada pea- ja kuklavalusid.

Mida pidada silmas lastemööblit valides?

Ohutus

Kui räägitakse kodu ohutumaks tegemisest, alustatakse sageli just lastetoast. Materjali ohutusest oli juttu eespool, kuid olulisi aspekte, mida turvalisust silmas pidades jälgida, on veel. Näiteks tuleks tähelepanu pöörata mööblieseme detailide ühenduskohtadele. Eelistada tasub metallist ühenduskohtadega mööblit, kuna see on kasutuskindlam ega purune nii kergesti kui näiteks plastikust kinnituskohtadega ese. Jälgida võib ka seda, kui minimaliseeritud on eseme puhul nii kukkumis- kui libisemisoht, kui teravad on nurgad ja ääred, mida sisaldab mööbli värv (oluline on jälgida, et selles ei oleks mürgiseid aineid). Kukkumisohu vähendamiseks võiks eelistada pigem madalat mööblit. Mööblitootjalt tasub alati küsida ohutust kinnitavaid sertifikaate. Näiteks kinnitab maailmas tuntud ja sõltumatu sertifikaat Ökotex, et tekstiil ei sisalda kahjulikke aineid ning Saksamaa mööbli kvaliteedimärk Golden M on auhind, mille puhul kontrollitakse põhjalikult mööbli stabiilsust, ohutust, vastupidavust ja vastavust tervishoiu kõrgematele standarditele.

Mida pidada silmas lastemööblit valides?

Mängulisus

Oleme rääkinud olulisematest asjaoludest, mis puudutavad eelkõige lapse füüsilist tervist. Vaimse tervise arenguks on aga oluline, et lastetoas ning mööblikujunduses oleks  mängulisust. On kindlaks tehtud, et lapsed kohanevad ja tunnevad ennast paremini keskkonnas, mis on kergesti muudetav: mööbli funktsionaalsus erinevate vajaduste täitjana on siis eriti oluline. Värvidest soovitavad spetsialistid lastetuppa siniseid ning rohelisi toone, millel on rahustav mõju.

Mida pidada silmas lastemööblit valides?

 

→ Loe ka meie eelmist blogipostitust: Kuidas muuta töökeskkond ergonoomilisemaks?

Otsid toodet?

Otsid toodet?

Kiire viis otsida infot toote kohta, mille nime või tootekoodi sa tead.