Blogi

Blogi

Kuidas mõjutavad erinevad värvid töötajate tulemuslikkust?

Kolmapäev, 29.01.2020

Tulemuslikkus on töö juures võtmetähtsusega ja seda saab mõjutada kontori sisekujunduse abil. Värvid mõjuvad aga inimestele erinevalt, seetõttu tasub hoolikalt läbi mõelda, mis toonides on seinad, pehme mööbel ja töötoolid.

Sinised toonid rahustavad

Sinised toonid mõjuvad rahustavalt ja vähestel on midagi sinise värvi vastu. Sageli on sinine just lemmikvärv. Siniste toonide rahustavat mõju seostatakse usaldusega. Näiteks kujundasid paljud USA pangad California osariigis oma logod sinise värviga, soovides, et võimalikud kliendid näeksid neid usaldusväärsetena. Rahvusvaheliselt tuntud värvifirma Pantone nimetas klassikalise sinise lausa aasta värviks. Hea mõte on kontorisse sobitada sinistes toonides diivanid, kus lisaks töötajatele saavad lõõgastuda ka kliendid.

Kuidas mõjutavad erinevad värvid töötajate tulemuslikkust?

Lõõgastav roheline

Sarnaselt sinisele mõjub roheline pingeid maandavalt. Meeldivamad rohelise toonid on pärit loodusest: näiteks mururoheline meenutab õues olemist, mis mõjub lõõgastavalt ja värskendavalt. Tume metsaroheline aitab paremini keskenduda – see värv sobib kontorisseideaalselt. Kogu kontori erinevate roheliste toonidega kujundamine võib muuta üldilme aga pigem rahutuks.

Punase energia

Punast seostatakse sageli autoriteedi ja võimuga. Seetõttu pigem välditakse seda värvi kontorite sisekujunduses. Punastest toonidest õhkub aga ka armastust, intensiivsust ja soojust. Idamaades tähendab punane kombineeritult valgega hoopiski rõõmu. Kuigi punane võib energiat lisada, on leitud, et selline mõju on lühiajaline. Mõned uuringud on näidanud, et punane värv vähendab analüüsivõimet.

Kuidas mõjutavad erinevad värvid töötajate tulemuslikkust?

Klassikaline valge

Valget värvi seostatakse lihtsuse, puhtuse ja selgusega. Liiga palju valget võib aga mõjudaigavalt ning see soodustab tähelepanu hajumist. Kliiniliselt valged seinad pakuvad patsientidele arsti vastuvõtul tõenäoliselt kindlustunnet, aga see pole kontorikeskkonna jaoks siiski parim lahendus. Valge sisekujundus võib töötajatele ja klientidele mõjuda ebasõbralikuja külmana.

Hoidu mustast

Must värv on väga stiilne ning mõjub peenelt ja turvaliselt. Tumedad toonid sobivad riietuse puhul väga hästi, mõjudes suurejooneliselt ja salendavaltki. Musta värviga kaasneb aga mitmeid negatiivseid meeleolusid, nagu kurbus ja masendus. Must sein muudab halvasti valgustatud ruumis nägemise raskeks, see-eest kombinatsioonis mõne erksama värviga võib tulemus olla vägagi maitsekas.

Väldi halli

Sarnaselt mustale suhtutakse halli värvi sageli negatiivselt. Halli peetakse tuhmiks, värvi mõju on mustvalgele fotograafiale sarnane, kus kõik meeleolud on justkui varjutatud. Nagupilves päev võib meeleolule halvasti mõjuda, muudab liiga palju halli värvi kontorisisustusestöötajad vähem tõhusaks.

Kuidas mõjutavad erinevad värvid töötajate tulemuslikkust?

Rahulik lilla

Paljude jaoks on lilla värvi mõju rahustav. Kuid seda kasutatakse ka kuninglikkuse esile toomiseks, sest lilla äratab usaldust. Violetne toon võib aidata töötajatel keskenduda, kuna julgustab rohkem mõtlema ning reflekteerima. Kindlasti tasub aga meeles pidada, et liiga palju lillat võib mõjuda odavalt.

Kuidas mõjutavad erinevad värvid töötajate tulemuslikkust?

 

→ Loe ka meie eelmist blogipostitust: Kuidas sisustada ekstravertide ja introvertide tööruume?

Otsid toodet?

Otsid toodet?

Kiire viis otsida infot toote kohta, mille nime või tootekoodi sa tead.