Blogi

Blogi

Kas Su töötool toob rohkem kasu või kahju?

Esmaspäev, 09.12.2019

Toolil, millel tööd tehes istud, on oluline mõju sinu tõhususele ja üldisele heaolule. Kehva ergonoomikaga tool võib tekitada alaseljas ülekoormust ning valu, piisava toe puudumine tekitab lihaspingeid õla- ning kaelavöötmes. Seetõttu on tähtis valida töötool, mis toetab püstist kehahoiakut ja pakub istumismugavust igas asendis.

Kontoritooli valimise juures on mitmeid olulisi aspekte, millele tuleb kindlasti tähelepanu pöörata. Kõige olulisemad on selja-, käe- ja peatoed, samuti tooli reguleerimise võimalused vastavalt kasutaja vajadustele.

Õige tugi aitab vältida seljavalu

Euroopa Liidus kannatab iga neljas kontoritöötaja krooniliste seljavalude käes. Peamiselt põhjusel, et pikad töötunnid veedetakse istudes ja sundasend mõjub lülisambale koormavalt. Seega on tooli valides väga oluline tähelepanu pöörata, kuidas mudeli seljatugi on lahendatud. Kõige olulisem on nimmepiirkonna ehk alaselja toestus, kuna istumine koormab nimmeluu piirkonda pea kolm korda enam kui seismine. Nimmetoega kontoritool vähendab alaseljale mõjuvat koormust, aidates ära hoida seljalihaste väsimust ning valu.

Kas Su töötool toob rohkem kasu või kahju?

Käetoed aitavad õiget asendit hoida

Inimeste käed on erineva pikkusega ja seetõttu tasub eelistada töötooli, mille käetoed on reguleeritavad. Käetoed, mille puhul saab valida nii kõrgust, laiust, sügavust kui pööratavust, aitavad säilitada õiget kehahoiakut ning ennetavad õla- ja kaelapiirkonna pingeid. Tuleb jälgida, et käed toetuksid tooli käetugedele 90-kraadise nurga all.

Istumisasend sõltub paljuski tööülesannetest ja – liigutustest, vahepeal ka mobiilseadmete kasutamisest ja seega on oht võtta sagedamini ebaloomulik kehaasend. Sel põhjusel tasub eelistada töötooli, mille mehhanism tuleb kaasa iga liigutusega ja mida on lihtne reguleerida.

Peatugi leevendab kaelapingeid

Iga osa kehast on oluline pealaest jalatallani. Sageli kiputakse istudes pea toetamist vähetähtsaks pidama, aga peatoe kasutamine aitab leevendada õlapiirkonna pingeid, tagab hea rühi ja mugava istumisasendi - nii saab tööd tehes keskenduda just sellele, millele vaja.

Peatoe juures tuleb tähelepanu pöörata nii selle reguleerimis- kui ka eemaldamis-võimalusele, sest peatuge võib-olla ei ole iga päev vaja ja on istumisasendeid, mil tugi võib olla üleliigne.

Kas Su töötool toob rohkem kasu või kahju?

Kohandamine individuaalsete vajaduste järgi

Kehaasend muutub kogu aeg, kui räägime telefoniga, kirjutame nii arvutil kui ka nutitelefonis. Tool peaks töötegijat kogu päeva vältel toetama, et vältida rühile kestvat kahju. Töötooli valides tasub jälgida, et seda saaks individuaalsete vajaduste järgi, vastavalt iga istuja kaalule, pikkusele ja kehakumerustele, kohandada.

Kas Su töötool toob rohkem kasu või kahju?

Et mõista paremini meeste ja naiste erinevaid istumisstiile, on läbi viidud mitmeid ergonoomikauuringuid. Tulemuste järgi loodi Lea töötool, mis on kohandatud spetsiaalselt naiste kehahoiakuga ja mis vastab spetsiifilistele ergonoomilistele nõudmistele, olles oma funktsioonide ja toe mõttes naiselik, kuid jäädes siiski klassikaliseks.

Täisergonoomikat koos kõigi vajalike mehhanismide ja funktsioonidega pakub näiteks XENON tool, millel on uuenduslikud funktsioonid, nagu näiteks innovatiivne nimmetoetus ja pehmendustega käetoed, mida saab liigutada mistahes horisontaalses suunas.

 

→ Loe ka meie eelmist blogipostitust: Kuidas tagada avatud kontoris head akustikat?

Otsid toodet?

Otsid toodet?

Kiire viis otsida infot toote kohta, mille nime või tootekoodi sa tead.