Blogi

Blogi

Kodusisustusnipid: kuidas teha õigeid valikuid?

Reede, 02.11.2018  •  Märksõnad: ergonoomiline pehme mööbel toolid

Kodu sisustamine on paljude jaoks loominguline ja nauditav protsess, kuid samas võib see ka küllalti stressirohkeks osutuda. Tihtipeale tehakse impulsiivseid või ebaratsionaalseid valikuid mida hiljem kahetsetakse.

Harmoonilise keskkonna loomiseks on oluline kõik kujunduselemendid ja mööbel panna sobituma ühtse tervikuna, nii stiili kui funktsionaalsuse poolest. Kuidas aga leida sobiv tasakaal esteetika ja funktsionaalsuse vahel ning kuidas teha õigeid valikuid?

 

Leia ruumi fookuspunkt

Kuldreeglina võiks meeles pidada, et ruumis oleks vaid üks fookuspunkt. Tihti on arhitekt fookuse juba ette näinud, nt vaade aknast või ruumis asetsev kamin. „Elutoas kus puuduvad loomulikud keskpunktid, peab keskpunkti ise looma. Sellisel juhul võib kaaluda nt funktsionaalset lähenemist – kas ruum on kasutusel tihedalt suhtlemiseks või pigem lõõgastumiseks,“ tõdevad Arhitekt11 sisearhitektid. Ruum, mille eesmärk on võõrustamine ja tihedalt suhtlemine võiks endale keskpunktiks saada kohvilaua asukoha, et suunata inimesi diivanile või tugitoolidele istuma. Samuti on tõhusaks variandiks keskpunktina kasutada mõnd erilisemat mööblieset.  Miks mitte valida selleks näiteks pehme mööbel, nagu elutoa diivan või tugitool. Tool & Tool tootejuhi Nele Piret Saemi sõnul on diivanite juures palju põnevaid elemente, mis võivad mõjuda efektiivse aktsendina – näiteks saab valida nii paljude erinevate disainide kui ka materjalide vahel, nii diivanikatte kui ka jalgade puhul. 

 

Kuidas otsustada, milliseid materjale kasutada?

Enne materjali valimist tuleb arvesse võtta kodu üldist stiili ning vaadata, milliseid materjale valdavalt juba kasutatud on. Arhitekt11 sisearhitektid soovitavad mõelda ka selle peale, kas eesmärgiks on tooli või diivaniga olemasolevat interjööri toetada, või hoopis lisada midagi eristuvat ja silmapaistvat. Kindlasti võiksid tooli ning selle juurde kuuluva mööblieseme jalad olla samast materjalist ning sarnase viimistlusega. „Metalljalaga tooli eeliseks on võimalus kasutada õhulisemat ja peenemat jalga, mis aitab saavutada kergust ja elegantsust. Puidust toolid on hea valik siis, kui eesmärk on saavutada soojemat ning looduslähedasemat atmosfääri“ rõhutavad sisearhitektid. Tool&Tool tootejuhi sõnul on ka Eestis täna kättesaadavväga lai sortiment toole ja pehmet mööblit, millest igaüks leiab endale selle õige. Paljude tugitoolide ja diivanite puhul on võimalik valida erinevate katete, stiilide ja jalamaterjalide vahel, vastavalt vajadustele ja maitsele. 

 

Miks tuleb jälgida diivani kõrgust?

Madala seljatoega diivanid võivad väga stiilsed välja näha ning ka väga hästi toimida hetkelise istumispinnana, või siis näiteks kontoris ajurünnakute ja lühikeste koosolekute pidamiseks. „Elutoa diivani puhul on aga tavaliselt eesmärgiks pikemad puhkehetked põneva filmi või mõnusa raamatuga. Seetõttu on väga oluline korralik selja-ja kaelatoestus“ soovitavad sisearhitektid. Igal juhul kehtib reegel, et madalam seljatugi on hea ajutiseks istumiseks ning kõrgem seljatugi pikemateks puhkehetkedeks ning oma aja ja ruuminautimiseks.

 

Kuidas leida tasakaal esteetika ja funktsionaalsuse vahel?

Funktsionaalsus ja esteetika on omavahel läbipõimunud teemad mida ruumi kujundamisel võiks kindlasti vaadelda tervikuna. „Eesmärk on luua ruum, kus inimene tunneb end hästi ja mugavalt. Selle taga on enamasti põhjalikult läbi mõeldud planeering, valguslahendus ja vajaduspõhine eritellimusmööbel“ märgivad sisearhitektid. Esteetikat tajutakse tervikuna, mis hõlmab endas vormi, tekstuuri, mustrit jne. Näiteks, kui kliendi maitse järgi on sooviks just ruudu geomeetria, siis kasutades ainult nurgelist vormi võib üsna kergesti kaduda ruumis tasakaal ning seda tähelepanelikumalt tuleb luua harmooniline vormi ja materjalide kooslus.

Ruumides, kus funktsionaalsusest ei saa mööda vaadata, nagu näiteks köök, kabinett või märgruumid on esmasteks märksõnadeks kindlasti ergonoomilised lahendused, ohutus ja otstarbekus. See aga ei tähenda ilmtingimata ilu ja esteetika osas ohvrite toomist.

 

Kodusisustusnipid: kuidas teha õigeid valikud?

Otsid toodet?

Otsid toodet?

Kiire viis otsida infot toote kohta, mille nime või tootekoodi sa tead.